FAQ

 • Ne. Všechny naše oříšková a semínková másla jsou bez transmastných tuků.
  Narozdíl od ostatních výrobců oříškových másel, jsou meridian oříšková másla pražena za sucha - horkým vzduchem, včetně tenké slupky napovrchu. Při pražení ani při další výrobě nejsou přidávané žádné hydrogenované rostlinné oleje, které by mohly být zdrojem transmastných kyselin.

 • Můžeme potvrdit, že vrstva s bublinami je typická pro naši Organic Molasses a dostali jsme také vzorky s vrstvou světlých malých bublin na povrchu melasy. Pátrali jsme několik let po tom co způsobuje tento jev, provedli různá měření a zjistili jsme že se jedná pouze o kosmetickou nesrovnalost, která nemá žádný vliv na kvalitu výrobku. Náš personál navštívil producenta v Paraguai, aby zjistil, zda tato vrstva bublin pochází z výroby, byly přijata různá opatření k minimalizaci tohoto jevu. Food Research Centre provedl různé testy a zjistili, že se jedná o vzduch, který je uzavřen v husté struktuře vizkózní melasy, při plnění, který se pomalu prodírá vzhůru. Nemá žádný vliv na kvalitu ani trvanlivost výrobku.

 • MERIDIAN Datlový sirup, jelikož je tekutý, tak je přímou náhradou Javorového sirupu, Golden sirupu, ječného sladového výtažku nebo medu.  Při pokusu nahradit konvenční cukr může však dojít rozdílu.  Doporučuje se použít měřit nikoliv v gramech ale v objemu - např. 1hrnek Datlového sirupu = 1 hrnek cukru. Také se doporučuje snížit množství tekutiny v receptu.

 • Jsme hrdí na to, že můžeme říci, že nepoužíváme palmový olej v žádném z našich výrobků.
  Pro více informací prož jsme se rozhodli nepoužívat palmový olej se dočtete zde: here.

 • In re-branding Naše oříšková a semínková másla jsou nyní balena dle EU směrnic, vyžadující upozornění na alergeny. Tyto jsou v textu zvýrazněny nebo v případě stopových množství, vyjmenovány dále v popisu za složením. Pokud není některý z alergenů uveden, tak jej výrobek neobsahuje. Můžeme potvrdit, že oříšková a semínková másla lepek neobsahují. Jsou vyráběny na linkách, kde nmůže dojít ke kontaminaci a oříšky jsou také přirozeně bezlepkové i když toto není vyloženě na obalu uvedeno.

 • Všechny naše másla jsou bez lepku a škobu, oleje, ... a dalších aditiv. Jsou lehce praženy předtím, než jsou umlety.

 • Bio dýňová semínka Čina
  Bio arašídy Čina
  Bio mandle Španělsko
  Bio Kešu Indie/Pobřeží slonoviny/Vietnam
  Mořská sůl Španělsko
  Arašídy Argentina, USA
  Mandle California, Španělsko, Australie
  Kešu Brazílie, Vietnam
  Lískové oříšky Turecko
 • Palmový olej je většinou přidáván jako emulgátor, který udžuje stejnou strukturu arašídového másla, v naših máslech však žádné emulgátory nepoužíváme. Olej z oříšků a semínek se po umletí přirozeně odděluje. Množství oleje v oříšcích závisí na podmínkách při pěstování. 
  Někdy můžou být arašídy chudší na množství oleje, tady doporučujeme přidání trošky slunečnicového nebo podobného oleje. Pokud arašídové máslo obsahuje příliš oleje, doporučujeme jej dát bokem, po použití v kuchyni - do omáček, marinád atd..

 • Při pokojové teplotě je možné skladovat másla 3 měsíce od otevření
  Vzhledem k nízkému obsahu vody, arašídy nepodléhají působení mikrobů. Pouze pokud bylo máslo kontaminováno bakteriemi ze lžíce/nože může dojít k rozvoji mikrobů. Uskladnění oříškových másel v lednici zpomalíte rozvoj mikrobů.
  Skladování v lednici zpomalíte také proces odlučování oleje, který se děje kvůli tomu, že másla neobsahují žádné emulgátory ani jiné aditiva.

 • Ano. Naše továrna zpracovává rozdílné druhy oříšků včetně arašídů. Byli jsme žádání, abysme vyráběli mandlové máslo samostatně aby bylo prosté stop arašídů, ale bohužel není v našich silách toto zajistit.

 • Oříšková másla Meridian jsou vyráběny z pražených oříšků včetně jejich tenké slupky, tak jak je uvedeno na obalu. Pražení dodává máslu výraznější chuť a také snižuje obsah mikroorganismů v oříšcích.